انواع مختلف روغن پایه سنتتیک

 اگر علاقمند به شناسایی انواع روغن پایه سنتتیک باشید این مقاله بسیار کاربردی، مختصر و مفید خواهد بود. پس مقاله درستی را برای مطالعه برگزیدید. 

روغن پایه PAG با شاخص ویسکوزیته بالا و پایداری حرارتی عالی، روانکاری با کیفیتی را ارئه می نماید. سیالات پایه PAG در هر دو حالت محلول و غیر محلول در آب و در محدوده غلظت وسیعی موجود می باشند. این مواد در کاربردهای با دمای بالا فراریت پایینی از خود نشان داده و در محیط های بسیار سرد و گرم قابل استفاده می باشد. بطور معمول بعنوان سیال فلزکاری و گرید غذایی و سیال مخصوص عملیات حرارتی فلزکاری و نیز تجهیزات هیدرولیک و کمپرسور استفاده می شوند. اگرچه، نوعِ حلال در آب این ماده، با روغن های نفتی ناسازگار بوده و در زمان انتقال از روغن پایه نفتی به سنتتیک بایستی احتیاط نمود.


روغن پایه سنتتیک

PAO پلیمرهای هیدروکربنی حاصل از چندپارش آلفا اولفین های خطی مانند آلفا-دسن است و از دیگر انواع روغن پایه سنتتیک می باشند. این مواد بعنوان روانکارهای عملکرد بالا شناخته شده و شاخص ویسکوزیته و پایداری آبکافتی بالا دارند. PAO ها بیس از دیگر انواع روغن پایه سنتتیک ها استفاده شده و بطور کلی ارزانتر از بقیه آنها هستند. از این روغن پایه در ساخت روغن موتورها و دیگر کاربردها استفاده می شود.


آشنایی با روغن صنعتی


POLYOL ESTERها و یا نئوپنتیل پلی استرها در مواردیکه پایداری اکسیداسیون حائز اهمیت است، جایگزین دی استرها در بسیاری از موارد شده اند. بیشتر در موتور هواپیماها، توربین گازی با دمای بالا، سیال هیدرولیک و سیال انتقال حرارت از این مواد اسفاده می شود. همچنین، این مواد در ترکیب با PAO برای ارتقای حلالیت افزودنی و کاهش تمایل PAO به سفت نمودن آب بندها استفاده می شود.

اکثریت قریب به اتفاق مشتریان اظهار داشتند که این خیلی شگفت انگیز هست:

وقتی تفاوت بین سنتتیک ها و مینرال ها را در عمل و در افزایش بازده و طول عمر دشتگاه ها و ماشین آلات خود می بینند.

فسفات استرها از دیگر انواع روغن پایه سنتتیک هستند و بیشتر در مواردی کاربرد دارند که ضد آتش بوده و ایمنی مورد نیاز می باشد مانند سیالات هواپیمایی و سیالات هیدرولیک ضد آتش. نقطه اتش و احتراق بالا و نیز مقاومت آنها به آتش گیری و حرارت ناچیز در احتراق، این مواد را سیالات ممتاز خود-اطفاء نموده است. اگرچه، در برابر امتیازات، معایبی نیز متوجه این ماده می باشد مانند پایداری پایین آبکافتی که موجب تشکیل محصولات جانبی اسیدی می گردد. همچنین بایستی به خاصیت واکنش با آب بندها و رنگ ها در ایم ماده نیز توجه نمود.

دی استرها یا دیبازیک اسید استرها که در زمان جنگ جهانی دوم توسعه یافتند، حاصل واکنش الکل های بلند زنجیر با اسیدهای کربوکسیلیک می باشد. در طول زمان بعنوان سیال کمپرسور گردشی به دلیل میل کم  کک سازی در دمای بیش از ۴۰۰ فارنهایت شناخته شده اند. همچنین پاک کنندگی و حلالیت بالایی دارند. خصوصیت تهاجمی این مواد به آب بندها، کاربرد این مواد را محدود ساخته است. سیالات به روز تر، مانند پلی ال استرها جایگزین این ماده در بسیاری از موارد شده اند.

 

روغن دنده های سنتتیک در مواردیکه روغن های مینرال دیگر پاسخگوی شرایط استفاده سخت نیستند، استفاده می گردد. برای مثال، در دماهای بسیار بالا یا پایین، فشار بار بالاو شرایط فوق العاده سخت محیطی یا مواردیکه ضد آتنش بودن نیاز است، کاربرد دارند. اگرچه افزودنی ها بسیاری از خواص روغن های مینرال را بهبود می بخشد، اصلاح همه موارد فوق و یا رسیدن به آن امکان پذیر نیست.

این خصوصا شامل موارد فیزیکی زیر می شود:

 • مقاومت حرارتی
 • خواص دمای پایین (نقطه ریزش و سیالیت)
 • نقطه احتراق
 • فراریت و تبخیر

روغن های سنتتیک مزایایی دارد. اگرچه، همواره نمی توان آنها را برتر از روغن های مینرال دانست و حتی در برخی موارد معایب آنها، مزایا را می پوشاند.

مزایای انواع روغن های سنتتیک (بسته به نوع روغن پایه) شامل موارد زیر است:

 • بهبود مقاومت حرارتی و اکسیداسیون
 • رفتار بهبود یافته ویسکوزیته-دما، شاخص ویسکوزیته بالا (در اکثر شرایط)
 • ویژگی ارتقا یافته در دماهای پایین
 • فراریت پایین تر
 • آتش گیری کمتر (در برخی موارد)
 • روانکاری ارتقا یافته (در برخی موارد)
 • میل کمتر به تشکیل رسوبات
 • مقاموت بالاتر در مقابل شرایط و وضع محیطی

معایب محتمل شامل موارد زیر می باشد:

 • قیمت بالا
 • واکنش در حضور آب (خوردگی، آبکافت)
 • مسائل سازگاری با مواد مختلف (رنگ، آب بندها، فلزات خاص)
 • ترکیب پذیری محدود با روغن های مینرال

مزایای مرتبط با کاربرد اکثرا غالب بوده و استفاده از انواع خاص روغن های سنتتیک را بعنوان روغن دنده خصوصا تحت شرایط سخت کاری، رواج داده است. پرطرفدارترین انواع روغن های سنتتیک استفاده شده شامل روغن های سنتتیک هیدروکربنی (SHC) ، پلی گلایکول ها (PAG) و روغن های استر (E) می باشد.

امیدواریم مقاله پیش رو اندکی به دانش شما در زمینه روغن های پایه سنتتیک افزوده باشد. فراموش نکنید همواره برای پاسخ به پرسشهای شما مخاطبین عزیز آماده ایم. کافیست برای انتخاب بهترین روغن صنعتی بر اساس روغن پایه استفاده شده در آن محصول، با کارشناسان ما در بخش فروش روانکارهای صنعتی تماس باشید.