صنعت سیمان

سیمان در صنعت ساختمان، پل سازی، تجهیزات بناهای تصفیه خانه ها، بیمارستان ها و مدارس و … کاربرد دارد. بعد از آب، ماده ای که بیشترین استفاده را دارد، همین بتن است. حدوداً مصرف سرانه ۳ تن در سال در آمارهای جدی ثبت شده است. سیمان در واقع نفش حیاتی در تعیین جایگاه توسعه یک کشور دارد. از خانه های کوچک گرفته تا پروژه های عظیم ساختمانی، این ماده کاربردی چشمگیر دارد. یک سری از برنامه های حیاتی دولت ها، رفع مشکل مسکن، توسعه زیر ساخت ها و کارخانجات است که نقش سیمان در این بین بسیار پررنگ جلوه می کند. چین، هندوستان، ایالات متحده و ژاپن از بزرگترین تولید کننده های این محصول در دنیا هستند.

فرایند تولید سیمان شامل امتزاج، خشک کردن؛ آسیاب نمودن سنگ آهک، رس و سیلیکا در یک ترکیب بسیار حجیم است. مخلوط مورد نظر سپس در پیش گرم کن، حرارت داده شده و بعد از آن در سیستم خنک کننده کلینکر را بعنوان خروجی ارائه می نماید که البته این ماده،فرم نیمه تمام شده سیمان است. این ماده توسط هوا خنک شده و بطور منظم طی فرایندی خاص به سیمان بدل می شود. سیمان بر اساس کاربرد نهایی، در فرم های مختلفی به بازار عرضه می گردد: پرتلند متداول، سیمان سفید، سیمان سفارشی و … تفاوت اصلی در میزان کلینکر موجود در ساختار سیمان است.


برنامه های نظارت و پایش روانکاری صنعت سیمان جهت کاهش هزینه های نت

صنعت سیمان و بتن، یکی از سخت ترین شرایط عملیاتی را از نقطه نظر مهندسی مکانیک و روانکاری دارند. بارهای بسیار سنگین، تکانه های شدید در حرکت، دماهای بسیار بالا، حضور آلوده کننده ها مانند ذرات سیمان از جمله مواردی هستند که بر این مشکلات صحه می گذارند. جهت انجام عملیات در این صنعت، آسیاب های گلوله ای، کوره ها، آسیاب های عمودی، سیستم های کانوویر و … بطور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت مهرتاش سپاهان به دلیل رسالتی که در زمینه ارتقای کیفیت روانکاری در صنایع خرد و کلان کشور دارد، نقش مهم روانکاری را در عملیات تولید سیمان و بتن بخوبی درک نموده است. در همین راستا، روانکارهای با کیفیتی نیز سالهاست که تولید و به بازار عرضه کرده است. برنامه جامع ارائه مشاوره در زمینه نت مرتبط با سیستم های روانکاری، موجب افزایش طول عمر تجهیزات و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات در صنایع میهن پهناورمان خواهد بود. استفاده از روانکار مناسب و آموزش نگهداری بی عیب و نقص از آنها، که به معنی دور نگه داشتن روانکار از آلودگی هاست، از نقاط تمرکز این شرکت می باشد.   

1400 © تمامی حقوق مادی و معنوی این سايت متعلق به شركت مهرتاش سپاهان می باشد.نقل مطالب بدون ذکر لينك منبع پیگرد قانونی دارد.
English