صنایع نیروگاهی

معمولاً از متداول ترین روش های تولید برق، تاسیساتِ نیروگاه های حرارتی ، آبی و اتمی هستند. که در ذیل به اختصار به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

نیروگاه حرارتی


توربین در این روش برای گرداندن ژنراتور استفاده می شود. توربین در این وضعیت بر ۲ قسم می باشد، توربین بخار و دیگری توربین آبی است. در نیروگاه حرارتی، زغال سنگ بعنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد تا بخار تولیدی از این حرارت، توربین بخار را به حرکت درآورده و ژنراتور نیز بچرخد. در واقع این سوخت برای ایجاد بخار با حرارت و فشار بالا در بویلر مورد استفاده قرار می گیرد. البته در این روش آلودگی بسیار زیاد بوده و یک نمونه از این آلودگی ها همان خاکستر تولیدی روزانه در تاسیسات نیروگاه می باشد. 

نیروگاه های برقابی


در این نیروگاه ها، آب مورد استفاده برای راه اندازی توربین آبی جفت شده با ژنراتور مورد بهره برداری قرار می گیرد. در حالت طبیعی این آب پرفشار از سمت ارتفاعات می آید که از این جمله می توان مخزن آب طبیعی مانند دریاچه ها را مثال زد. واما برای تولید فشار به روش مصنوعی، می توان به ایجاد سد بر روی رودخانه اشاره کرد. بنابراین مکان تاسیس این نیروگاه ها بسیار به محل آب مورد استفاده بستگی دارد. در مقایسه با نیروگاه های حرارتی، این نوع تاسیسات آلایندگی کمتری داشته و بصورت پاک انرژی برق تولید نموده و بدین ترتیب دوستدار محیط زست هستند.

نیروگاه های اتمی


همانطور که مشخص است، ذخایر سوخت زغال سنگ نامحدود بوده و کمبود نسبی آنها تهدیدی برای نیرگاه های حرارتی بر پایه این نوع سوخت هستند. طبق تخمین های ارائه شده در جهان، تنها بین ۳۰ تا ۴۰ سال آتی امکان بهره برداری از این ذخایر می باشد در صورتیکه از این مخازن با همین نرخ مصرف برداشت شود. بنابراین نیروگاه های اتمی جایگزینی برای این مورد هستند که قادرند انرژی بسیار زیاد در حجم بالا تولید کنند. البته سرمایه گذاری اولیه برای این تاسیس این تیپ نیروگاه بسیار بالاست ولی هزینه های راه اندازی و انجام عملیات بسیار پایین است. اگرچه، از نظر آلایندگی ممکن است گفته شود که آلودگی هوا را شامل نمی شود ولی از نظر رادیو اکتیو بودن مواد اولیه ناشی از نشت رئاکتورهای مورد استفاده مورد نقد هستند.

 


محصولات تولید شده در شرکت مهرتاش سپاهان برای این صنایع شامل موارد زیر می باشد:

1397 © تمامی حقوق مادی و معنوی این سايت متعلق به شركت مهرتاش سپاهان می باشد.نقل مطالب بدون ذکر لينك منبع پیگرد قانونی دارد.
English
error: Content is protected !!