صنعت آب و فاضلاب

اهمیت صنعت آب و فاضلاب بر کسی پوشیده نیست. مصرف آب در دو بخش صنعتی و آب شرب شهری همواره مد نظر بوده است. واما در صنایع اهمیت غیر قابل انکار آب برای پیشبرد و کارکرد بی عیب و نقص صنایع، را در نظر داشته باشید. بسیاری از صنایع به صنعت آب و فاضلاب بستگی دارند:

  • تهویه مطبوع
  • تولید محصولات (مانند پوشاک و مواد خوراکی)
  • آبکشی در صنایعی مانند نوشابه سازی و …
  • نقل و انتقال مواد اولیه (در ذوب آهن و کارخانجات نیشکر)

همینطور با توجه میزان متغیر مصرف آب در صنایع گوناگون، بسته به فناوری آن صنعت و … می توان عمده مصارف را به شرح ذیل دسته بندی نمود:

 و اما همین مصرف آب، علاوه بر مزایا، در مواردی خاص مانند زمانیکه امولسیون تشکیل می شود، ممکن است مضراتی مانند الودگی ناشی از ذرات معلق و حل نشده نیز در پی داشته باشد. این آب خروجی از فرایندهای صنعتی دستخوش تحولاتی می شود که می تواند جنبه فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیکی داشته باشد.اختلاط آب با روغن و گریس، معلق شدن انواع ذرات در آب، حل شدن فاز گازی در آب یا گرد و غبار و …

 

در بسیاری از مواقع مدیران کارخانجات مصرف کننده آب بر آنند تا این میزان مصرف را کاهش دهند که نتایجی از جمله صرفه جویی بیشتر آب برای در اختیار قرار دادن به بخش زراعت، پایین آمدن هزینه های تصفیه خانه و مواد شیمیایی مصرف شده، کاهش حجم فاضلاب تولیدی و غیره در بر خواهد داشت. سیرکوله شدن مجدد آبها از مواردی است که سالهاست مدنظر کارشناسان این حوزه برای صرفه جویی مصرف آب می باشد.

در کنار تصفیه آب و فاضلاب صنعتی، آب شرب شهری نیز از اهمیت کمتری برخوردار نیست بلکه به همان میزان شاید هم بیشتر بایستی مورد توجه باشد.

آب شرب شهری طی مراحلی تصفیه می گردد که شامل اختلاط آب با کلر با هدف گندزدایی می باشد و رشد جلبک قابل کنترل خواهد بود. در مرحله دوم، رساندن هوا به مایع است تا گازهای آلوده کننده از سیستم خارج شود و همینطور سطح اکسیژن نیز در آب بیشتر شود. در مرحله سوم، این آب بصورت راکد باقی می ماند تا بخش اعظمی از آلودگی ها ته نشین شوند. همین پساب باقیمانده نهایتاً برای مصارف زراعتی به محل دیگری ارسال می گردد. حال برای تکمیل اثربخشی همین فرایند ته نشینی بایستی از مش های با سوراخ ریز عبور کند و مواد گند زدا نیز به ان اضافه شود. در مرحله ۴، انعقاد محوریت فعالیت را تشکیل می دهد. حالا با استفاده از محصولاتی مانند کمک منعقد کننده، ذرات ریز باقیمانده را نیز سنگین تر نموده و از آب جدا می کنند. در نهایت فیلتر نمودن آب بسیار مهم است. فیلترهایی مانند فیلترهای شنی، ذرات ریز را جداسازی می کنند. توضیح آنکه همیشه با همین ترتیب و تعداد مراحل نمی توان اظهار داشت که تصفیه آب انجام می پذیرد.

1397 © تمامی حقوق مادی و معنوی این سايت متعلق به شركت مهرتاش سپاهان می باشد.نقل مطالب بدون ذکر لينك منبع پیگرد قانونی دارد.
English
error: Content is protected !!